Johannsen sets new record in 800-meter run

Contributed photo
Five Frazee tracksters helped to set records at the Heart O’ Lakes Conference meet on Tuesday. Setting a record on Tuesday were: Hailey Selly, Brynn Larson, Nathan Johannsen, Jaden Sonnenberg and Elsie Ratz.

By Chad Koenen

Publisher

Five members of the Frazee track team etched their names in the school record books at the Heart O’ Lakes Conference meet on Tuesday.

The 4×400-meter relay team broke the school record by nearly a second as Elsie Ratz, Hailey Selly, Jayden Sonnenberg and Brynn Larson finished with a time of 4:14.49. The previous school record, which was set just last year, was 4:15.7.

Also breaking a school record was Nathan Johannsen in the 800-meter run with a time of 2:01.46. He also captured third place in the 100-meter hurdles with a time of 16.95. 

Individually, the Hornets were led by Rylee Moore who picked up three  first place finishes in both the 100-meter hurdles with a time of 16.36, as well as in the high jump with a jump of 5’4” and the triple jump with a jump of 34’7”. She also placed second in the long jump with a jump of 15’6”. 

Photos by Nikki Hahn
The Frazee boys and girls track teams competed at the Heart O’Lakes Conference track meet held at DGF High School.

Selly finished with a pair of top three finishes as she took second place in the 100-meter dash with a time of 14.02, as well as third place in the 400-meter dash with a time of 1:05.08. 

Aubree Bristlin took third place in the 200-meter dash with a time of 28.98, while Ratz finished in third place in the 800-meter run with a time of 2:26.87. 

In the field events, Larson took third place in the high jump with a jump of 5’0”, while Kaidence Mayfield finished in fourth place in the triple jump with a jump of 32’3”.

In addition to breaking the school record in the 4×400-meter relay, the 4×200-meter relay also captured first place with a time of 1:52.11. Team members on the relay was Ratz, Sonnenberg, Larson and Bristlin. 

On the boys side, Jayden Keeping finished in third place in the triple jump with a jump of 38’ 1/2”, while Johannsen took fourth place in the high jump with a jump of 5’8”. 

Brady Crabtree finished in fourth place in the pole vault as he sailed to a new height of 11’0”. 

As a team, the Hornets finished in third place with 113 points. Perham won the meet with 166 points, while Barnesville finished in second place with 132 points. 

Dilworth-Glyndon-Felton won the boys meet with 188 points, while Perham was in second place with 172 points. The Hornets finished in fifth place with 53 points.

Boys 100 11. Hunter Lyman 12.73

Photos by Nikki Hahn
The Frazee boys and girls track teams competed at the Heart O’Lakes Conference track meet held at DGF High School.

Boys 200 8. Josh Mellama 25.74, 9. Hunter Lyman 25.95, 15. Danny Putnam 29.16

Boys 400 7. Josh Mellama 57.00, 8. Jayden Keeping 58.01, 15. Alex Helmers 1:00.93

Boys 800 1. Nathan Johannsen 2:01.46, 12. Brady Borah 2:22.24

Boys 1600 16. Danny Putnam 6:31.93

Boys 3200 9. Jonah Sharp 12:06.97

Boys 110m Hurdles 3. Nathan Johannsen 16.95

Boys 4×200 Relay 4. 1:44.16

Boys 4×400 Relay 4. 3:44.31

Boys 4×800 Relay 4. 9:45.91

Boys Shot Put 10. Ian Cottrell 37-09.00, 17. Erick Rodelo 29-03.00

Boys Discus 7. Hunter Lyman 102-06, 14. Ian Cottrell 89-07, 19. Erick Rodelo 61-02

Boys High Jump 4. Nathan Johannsen 5-08.00

Boys Pole Vault 4. Brady Crabtree 11-00.00, 10. Tyden Schaefer 8-00.00

Boys Long Jump 12. Alex Helmers 16-07.00, 14. Josh Mellama 16-01.50

Boys Triple Jump 3. Jayden Keeping 38-00.50

Girls 100 2. Hailey Selly 14.02, 10. Kodian Schermerhorn 14.70, 18. Faith Pihlaja 16.60

Girls 200 3. Aubree Bristlin 28.98, 14. Lainey Jacobson 31.36, Amanda Beck 38.02

Girls 400 3. Hailey Selly 1:05.08, 4. Brynn Larson 1:05.56, 14. Lainey Jacobson 1:09.49

Girls 800 3. Elsie Ratz 2:26.87, 13. Taylor Perrine 2:47.70, Lauryn Schmid 2:48.51

Girls 1600 10. Braylee Riewer 6:18.78, 13. Bailey Larsen 6:39.34

Girls 100m Hurdles 1. Rylee Moore, 7. Kaidence Mayfield 18.67

Girls 4×100 Relay 7. 57.24

Girls 4×200 Relay 1. 1:52.11

Girls 4×400 Relay 1. 4:14.49

Girls 4×800 Relay 6. 11:22.99

Girls Shot Put 10. Leslie Moore 27-10.00, 14. Madelyn Kilde 24-03.50, 16. Kylee St. Germain 23-02.00

Girls Discus 13. Leslie Moore 73-07, 18. Madelyn Kilde 60-06, 21. Kylee St. Germain 49-00

Girls High Jump 1. Rylee Moore 5-04.00, 3. Brynn Larson 5-00.00, 6. Jayden Sonnenberg 4-08.00

Girls Long Jump 2. Rylee Moore 15-06.00, 14. Kodian Schermerhorn 12-08.00, 16. Madison Olson 12-03.00

Girls Triple Jump 1. Rylee Moore 34-07.00, 4. Kaidence Mayfield 32-03.00, 6. Hailey Selly 31-01.00