Frazee defeats fourth ranked Holdingford

By Chad Koenen

Publisher

The Frazee Hornets secured a win over Badger-Greenbush-Middle River, as well as a fourth place finish at the annual Rick Lee Duals on Saturday in Bemidji. Saturday’s tournament included wins over fourth ranked Holdingford, as well as 12th ranked United North Central.

The Hornets are currently ranked as Lean and Mean by The Guillotine, the only school in Section 8A with that designation (UNC is currently ranked 12th). 

Individually, Jake Nagel is ranked fifth in the state at 160 lbs., while Preston Mayfield is ranked seventh in the state at 170 lbs. 

This week the wrestlers will host New York Mills and United Clay Becker in a triangular on Thursday night, before competing in the Heart O’ Lakes Conference tournament on Friday in Pelican Rapids. 

Tuesday

In a matchup that has become almost a commonplace in the Section 8A finals, Frazee cruised to a 60-18 win over Badger-Greenbush-Middle River on Tuesday night. 

BGMR actually led early in the match by a score of 18-6, before the Hornets won the final 10 matches of the night to blow past the Gators. 

Trailing early, the Hornets took the lead for good following three straight major decisions by Brady Borah, Cade Nagel and Bailey Peichel from 132-145 lbs. Tyler Moe and Jake Nagel followed that stretch of major decisions with back-to-back pins, before Max Rue at 182 lbs. and Xander Kohler at 285 lbs. ended the match with pins. 

Frazee 60, BGMR 18

106: Keegan Vonende (Greenbush) win by forfeit

113: Cash Osterman (Frazee) win by forfeit

120: Owen Lund (Greenbush) over Liam Hamm (Frazee) Fall 5:10

126: Elliot Isane (Greenbush) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 5:15

132: Brady Borah (Frazee) over Emmit Isane (Greenbush) Maj Dec 10-0

138: Cade Nagel (Frazee) over Christian Berg (Greenbush) Maj Dec 9-0

145: Bailey Peichel (Frazee) over Brogan Beito (Greenbush) Maj Dec 10-2

152: Tyler Moe (Frazee) over Isaac Olson (Greenbush) Fall 0:56

160: Jake Nagel (Frazee) over Briggs Jenson(Greenbush) Fall 1:35

170: Preston Mayfield (Frazee) over win by forfeit

182: Max Rue (Frazee) over Damian Hanson(Greenbush) Fall 1:04

195: Daniel Graham (Frazee) win by forfeit

220: Weston Mickelson (Frazee) win by forfeit

285: Xander Kohler (Frazee) over Tristian Nichols (Greenbush) Fall 0:56

Saturday

Frazee went 4-3 and secured a win over the fourth ranked team in the state at the annual Rick Lee wrestling invitational in Bemidji over the weekend. 

The 36-27 win over the fourth ranked Holdingford Huskers helped to kick off a busy weekend of wrestling for the Hornets as they finished in fourth place overall, trailing just Bemidji, Thief River Falls and Long Prairie-Grey Eagle/Browerville in the standings. 

In their match against the Huskers, Cash Osterman got things going with an 8-0 major decision over Casey Knettel at 106 lbs. 

The Huskers were able to win the next five matches before Bailey Peichel secured a bit of an upset for the Hornets as he won a 3-2 decision over 152 lbs. fifth ranked William Pilarski at 145 lbs. 

Tyler Moe followed with a tech fall at 152 lbs., before fifth ranked Jake Nagel took on fourth ranked Drew Lange. Nagel was able to control the match and came away with a 7-3 decision between the pair of top five ranked wrestlers. 

Preston Mayfield made it four straight Hornet wins as he secured a 6-3 decision over Kolton Harren of Holdingford at 170 lbs. 

After a major decision for the Huskers at 182 lbs. made the score 27-18 in favor of Holdingford, the Hornets flexed their muscle in the upper weights as Weston Mickelson, Daniel Graham and Xander Kohler all picked up second period falls to help Frazee blow past Holdingford 36-27. 

Frazee also defeated Tracy-Milroy-Balaton by a score of 47-24, 12th ranked United North Central by a score of 38-22 and Brainerd by a score of 56-19.

The Hornets fell to Thief River Falls by a score of 52-24, Bemidji by a score of 49-30 and LPGEB by a score of 31-30.

Match #1 Round 1

Frazee defeated Holdingford 36-27 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Casey Knettel (Holdingford) Maj 8-0

113 – Wyatt Pilarski (Holdingford) over Liam Hamm (Frazee) Maj 14-6

120 – Wyatt Novitzki (Holdingford) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 1:32

126 – Evan Petron (Holdingford) over Brady Borah (Frazee) Maj 12-1

132 – Masyn Patrick (Holdingford) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 0:54

138 – Simon Boeckman (Holdingford) over Josh Mellema (Frazee) Dec 4-0

145 – Bailey Peichel (Frazee) over William Pilarski (Holdingford) Dec 3-2

152 – Tyler Moe (Frazee) over Grant Welle (Holdingford) TF 17-0

160 – Jake Nagel (Frazee) over Drew Lange (Holdingford) Dec 7-3

170 – Preston Mayfield (Frazee) over Kolton Harren (Holdingford) Dec 6-3

182 – Jaxon Bartkowicz (Holdingford) over Max Rue (Frazee) Maj 14-2

195 – Weston Mickelson (Frazee) over Toby Phillipp (Holdingford) Fall 5:29

220 – Daniel Graham (Frazee) over Blake Scegura (Holdingford) Fall 4:49

285 – Xander Kohler (Frazee) over Wyatt Miller (Holdingford) Fall 3:05

Match #2 Round 2

Frazee defeated Tracy-Milroy 47-24 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Logan Petersen (Tracy-Milroy) Fall 1:53

113 – Liam Hamm (Frazee) over Troy Gillette (Tracy-Milroy) Dec 4-2

120 – Nevin Marten (Tracy-Milroy) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 1:29

126 – David Schuh (Tracy-Milroy) over Brady Borah (Frazee) Fall 0:37

132 – Devin Carter (Tracy-Milroy) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 0:48

138 – Cade Nagel (Frazee) over Damian Alatriste (Tracy-Milroy) Maj 10-1

145 – Alexander Schuh (Tracy-Milroy) over Bailey Peichel (Frazee) Fall 4:00

152 – Tyler Moe (Frazee) over Jacob Meyer (Tracy-Milroy) Maj 10-2

160 – Jake Nagel (Frazee) over Ashton Squires (Tracy-Milroy) TF 15-0

170 – Preston Mayfield (Frazee) over Gage Struchen (Tracy-Milroy) Maj 10-0

182 – Max Rue (Frazee) over Isaiah Wolske (Tracy-Milroy) Fall 1:32

195 – Jack Graham (Frazee) over Eathan Martinez (Tracy-Milroy) Dec 9-5

220 – Daniel Graham (Frazee) over Bryce Edwards (Tracy-Milroy) Fall 1:45

285 – Xander Kohler (Frazee) over Nick Willhite (Tracy-Milroy) Fall 4:32

Match #3 Round 3

TRF defeated Frazee 52-24 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Damien Kazmierczak (TRF) Maj 12-0

113 – Landen Larson (TRF) over Liam Hamm (Frazee) Fall 3:02

120 – Nick Svir (TRF) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 0:51

126 – Maverick Iverson (TRF) over Brady Borah (Frazee) Fall 3:39

132 – Maverick Iverson (TRF) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 0:39

138 – Cade Nagel (Frazee) over Keigan Hermanson (TRF) Fall 5:24

145 – Kale Geiser (TRF) over Bailey Peichel (Frazee) Fall 5:03

152 – Tyler Moe (Frazee) over Ethan Lane (TRF) Dec 7-1

160 – Griffin Lundeen (TRF) over Jake Nagel (Frazee) Fall 3:41

170 – Preston Mayfield (Frazee) over Brennen Johnson (TRF) Fall 1:38

182 – Damon Ferguson (TRF) over Max Rue (Frazee) Maj 13-1

195 – Riley Poissant (TRF) over Daniel Graham (Frazee) Fall 1:07

220 – Carter Engebretson (TRF) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 3:03

285 – Xander Kohler (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

Frazee’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike

Match #4 Round 4

Bemdji defeated Frazee 49-30 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Brenalen Fredriksen-Holm (Bemdji) Fall 0:41

113 – Gabriel Morin (Bemdji) over Liam Hamm (Frazee) Maj 9-0

120 – Nick Strand (Bemdji) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 1:16

126 – Gavin Osborn (Bemdji) over Brady Borah (Frazee) Fall 1:21

132 – Brody Castonguay (Bemdji) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 3:34

138 – Alec Newby (Bemdji) over Josh Mellema (Frazee) Dec 12-5

145 – Ricky Wuori Jr. (Bemdji) over Bailey Peichel (Frazee) Fall 4:56

152 – Tyler Moe (Frazee) over Talen Fairbanks (Bemdji) Fall 3:14

160 – Dane Jorgensen (Bemdji) over Jake Nagel (Frazee) Fall 4:42

170 – Seth Newby (Bemdji) over Preston Mayfield (Frazee) Fall 2:21

182 – Coy Olsen (Bemdji) over Jack Graham (Frazee) Fall 1:51

195 – Daniel Graham (Frazee) over Spencer Ness (Bemdji) Fall 4:00

220 – Derek Zitzow (Frazee) over Kayden Parson (Bemdji) Fall 3:04

285 – Xander Kohler (Frazee) over Thomas Paquette (Bemdji) Fall 1:27

Match #5 Round 5

Frazee defeated UNC 38-22 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Levi Olson (UNC) Maj 15-2

113 – Liam Hamm (Frazee) over Cooper Rife (UNC) Dec 7-0

120 – Rhett Anderson (UNC) over Blake Sonnenberg (Frazee) Fall 1:36

126 – Zach Hendrickson (UNC) over Brady Borah (Frazee) Dec 5-0

132 – Aaron Lake (UNC) over Mason Wilkowski (Frazee) Maj 13-3

138 – Wyatt Olson (UNC) over Cade Nagel (Frazee) Dec 9-2

145 – Bailey Peichel (Frazee) over Zach Davidson (UNC) Maj 13-4

152 – Tyler Moe (Frazee) over Hank Tellers (UNC) Dec 5-1

160 – Jake Nagel (Frazee) over Toby Isola (UNC) Fall 1:14

170 – Max Rue (Frazee) over Eli Roiko (UNC) Fall 1:17

182 – Preston Mayfield (Frazee) over Mason Plautz (UNC) Fall 4:26

195 – Jack Graham (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

220 – Daniel Graham (Frazee) over Ryan Peterson (UNC) Maj 14-2

285 – Marcus Peterson (UNC) over Xander Kohler (Frazee) Fall 4:52

Match #6 Round 6

Frazee defeated Brainerd 56-19 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Jackson Berhow (Brainerd) Fall 1:33

113 – Liam Hamm (Frazee) over Dossidy Fleischhacker (Brainerd) Maj 10-0

120 – Blake Sonnenberg (Frazee) over Jaxson Derosier (Brainerd) Fall 0:58

126 – Cade Ostrowski (Brainerd) over Brady Borah (Frazee) Maj 13-4

132 – Easton Dircks (Brainerd) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 1:50

138 – Isaiah Germann (Brainerd) over Cade Nagel (Frazee) Fall 3:11

145 – Bailey Peichel (Frazee) over Hunter Bergin (Brainerd) Maj 10-2

152 – Isaiah Jillson (Brainerd) over Tyler Moe (Frazee) Dec 5-3

160 – Jake Nagel (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

170 – Max Rue (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

182 – Preston Mayfield (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

195 – Daniel Graham (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

220 – Weston Mickelson (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

285 – Xander Kohler (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

Match #7 Round 7

LPGEB defeated Frazee 31-30 

106 – Cash Osterman (Frazee) over Brodie Pachan (LPGEB) Dec 6-0

113 – Evan Flan (LPGEB) over Liam Hamm (Frazee) Dec 3-1

120 – Colby Twardowski (LPGEB) over Blake Sonnenberg (Frazee) Dec 7-0

126 – Gavin Albers (LPGEB) over Brady Borah (Frazee) Maj 18-5

132 – Connor Flan (LPGEB) over Mason Wilkowski (Frazee) Fall 0:17

138 – Josh Mellema (Frazee) over Nathan Browen (LPGEB) Fall 2:30

145 – Mason Bruder (LPGEB) over Bailey Peichel (Frazee) Dec 12-5

152 – Tyler Moe (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

160 – Jake Nagel (Frazee) over Jacob Hidalgo (LPGEB) Fall 3:10

170 – Tucker Zigan (LPGEB) over Preston Mayfield (Frazee) Dec 4-1

182 – Tate Twardowski (LPGEB) over Max Rue (Frazee) Inj 0:30

195 – Andre Recknor (LPGEB) over Jack Graham (Frazee) Dec 7-5

220 – Daniel Graham (Frazee) over Alex Line (LPGEB) Dec 5-2

285 – Xander Kohler (Frazee) over Ethan Meyer (LPGEB) Fall 0:50